Aurero ponownie w przeglądzie innowacyjnych startupów medycznych w Polsce – Top Disruptors in Healthcare 2021

Top Disruptors in Healthcare 2021 to druga edycja jedynego raportu inwentaryzującego polski sektor medtech. 9 członków zespołu redakcyjnego pracowało nad nim przez blisko 120 dni i zebrało informacje o 115 firmach. Miło nam poinformować, że system Aurero znalazł się również w tegorocznym przeglądzie innowacyjnych startupów medycznych w Polsce.

Dlaczego Top Disruptors in Healthcare to cenne źródło informacji o branży technologii medycznej w Polsce

Twórcami raportu są Polska Federacja Szpitali oraz organizacja zrzeszająca najwybitniejszych studentów oraz absolwentów kierunków medycznych, nauk o zdrowiu, prawniczych, ekonomicznych i informatycznych, Młodzi Menedżerowie Medycyny. Inicjatywa została zrealizowana pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Agencji Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak we wstępie opracowania napisał Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych:

“Tempo rozwoju technologii medycznych na świecie błyskawicznie przyspiesza. Niemal codziennie słyszymy o rewolucyjnych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze medycyny. Patrząc na tę kwestię szerzej, prawdziwy wyścig po technologie przyszłości dopiero się zaczyna.

Stymulowanie innowacyjności to dziś jedno z kluczowych zadań na najbliższe lata dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Jak pokazują dane, ponad 80 procent polskich startupów z branży digital health planuje w przeciągu roku wejść na zagraniczne rynki. Pokazuje to siłę i dynamikę tego środowiska.

Jestem przekonany, że taka inicjatywa jak powstanie Raportu pomoże w opracowaniu lepszej ochrony zdrowia, a wiedza na temat dostępnych na polskim rynku startupów medycznych wpłynie na jakość i dostępność oferowanych pacjentowi usług, prezentując nowe technologie medyczne i metody terapeutyczne”.

Potrzebę raportu prężnie rozwijającej się gałęzi technologii medycznych dostrzega również Małgorzata Oleszczuk, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: “Innowacje i zaawansowane technologie to główne siły napędzające rozwój i dobrobyt, które stanowią jednocześnie istotne cechy wysokorozwiniętych gospodarek. […] Przewiduje się, że rynek rozwiązań dla telemedycyny (w skali globalnej) będzie przez najbliższe pięć lat rósł blisko 20 proc. rocznie. A wkrótce osiągnie on niebagatelną wartość 175 mld dolarów. Wydaje się również, że pandemia COVID-19 może ten trend jeszcze przyspieszyć. […] Mamy w Polsce znakomitych programistów, lekarzy, biotechnologów, farmaceutów oraz znawców rynku medycznego i strategów, którzy wielokrotnie już pokazali, że potrafią budować medtechowe przedsięwzięcia o dużym potencjale rynkowym”.

Statystyki z polskiego sektora medtech

W raporcie zawarto szereg ciekawych danych. Zespół redakcyjny zapytał respondentów m.in. o to, jak pandemia COVID wpłynęła na ich działalność, obecność produktu na rynkach zagranicznych, sposoby finansowania, kluczowe mierniki rozwoju czy obszary działalności.

55% badanych firm wskazało telemedycynę jako jeden z obszarów działań. Za zdalnymi konsultacjami uplasowały się: rozwój sztucznej inteligencji / uczenia maszynowego (52 startupy, 45% badanych) urządzenia medyczne oraz dane medyczne (po 43 startupy).

Na pytanie o skutki pandemii dla ich działalności, firmy skupiające się na opracowywaniu produktów i usług cyfrowych chętnie wskazywały na katalizatory rozwoju, takie jak:

  • popularyzacja usług telemedycznych;
  • znaczne zwiększenie zainteresowania ogółu populacji tematami związanymi ze zdrowiem;
  • istotny wzrost sektora usług diagnostycznych;
  • zwiększone potrzeby zdrowotne Polaków np. w zakresie zdrowia psychicznego;
  • postępująca cyfryzacja podmiotów prowadzących działalność leczniczą i większa otwartość na innowacje;
  • przełamanie barier w edukacji medycznej online.

Natomiast reprezentanci startupów skupiających się na sprzęcie (hardware) cierpieli z powodu utrudnionego kontaktu z podmiotami leczniczymi, co wstrzymało rozwój produktów i zmniejszyło sprzedaż.

Przytoczone odpowiedzi zawarte przeglądzie innowacyjnych startupów medycznych w Polsce, to dopiero wierzchołek ciekawych informacji. Jeżeli interesujesz się branżą technologii medycznych, to zdecydowanie zachęcamy Cię do zapoznania się z całością opracowania. Możesz to zrobić klikając w poniższy odnośnik:

Aurero w gronie polskich innowacyjnych startupów medycznych

Już 31 proc. polskich firm (90% identyfikujących się jako liderzy rynku) korzysta z chmury obliczeniowej. Jak wynika z badania Deloitte i ICAN Institute, zrealizowanym przy współpracy Google Cloud, kolejne 22% zamierza je wdrożyć w ciągu najbliższych trzech lat. 

Zdecydowana większość badanych firm, które już korzystają z oprogramowania dostarczanego w tym modelu potwierdziła, że wdrożenie chmury przekroczyło ich oczekiwania. 

“Covid uświadomił naszym odbiorcom, że wszelkie wdrożenia czy szkolenia można prowadzić w sposób zdalny, co przełożyło się na optymalizację kosztów. W dobie pandemii rozwiązania chmurowe stały się pożądanym towarem, a przedpandemiczna obawa przed nowym poszła w zapomnienie”.

Więcej informacji o Aurero znajdziecie na 37 stronie raportu. Warto jednak pamiętać, że zaletą oprogramowania w chmurze jest możliwość jego przetestowania przed wdrożeniem. Bez kosztów i bez zobowiązań.


Zamów demo


Umów prezentację


Zobacz cennik