Jak zorganizować pracę przychodni na nowo po okresie zastoju?

Ostatnie dwa miesiące były bardzo trudne dla każdej placówki służby zdrowia. Ograniczenie lub zawieszenie udzielania świadczeń medycznych po wybuchu pandemii odbiło się negatywnie na płynności finansowej podmiotów. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania przychodni jest niemałym wyzwaniem. Warto je jednak podjąć i stawić czoła nowej rzeczywistości z nowym planem działania.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zorganizować pracę przychodni na nowo po okresie zastoju.
  • W jaki sposób zyskać wsparcie personelu w nowej organizacji pracy.
  • Co zrobić, aby na nowo zachęcić pacjentów do wizyty w Twojej przychodni.
  • Jak bezpiecznie udzielać świadczeń pacjentom w czasie epidemii.

Przygotuj plan działania

Każda nowa strategia wymaga planu. Bez chłodnej kalkulacji sensowności podejmowanych działań na samym początku, niełatwo będzie Ci osiągnąć sukces we wdrażaniu nowych zasad w Twojej przychodni. Moment tworzenia nowej strategii pozwoli Ci przyjrzeć się wszystkim możliwościom i zdecydować, które z nich warto wdrożyć, a z czego zrezygnować w nowej rzeczywistości. Tworzenie planu rozpocznij od zastanowienia się nad tym, jak zmieniły się w ostatnim czasie przyzwyczajenia i oczekiwania Twoich pacjentów. Określ, w jaki sposób możesz na nie odpowiedzieć, co możesz zaoferować, jak możesz uzupełnić usługi świadczone przez Twoją placówkę przed pandemią. Realnie oceń szanse i zagrożenia dla Twojego biznesu. Zastanów się, jak możesz wykorzystać szanse, i jak wyeliminować zagrożenia. W przygotowaniu odpowiedniego planu pomocni mogą być członkowie Twojego zespołu, ale też Twoja rodzina i znajomi, którzy pomogą Ci spojrzeć na Twoją placówkę z perspektywy pacjentów.

Określ na nowo, czego oczekują Twoi pacjenci

Oczekiwania pacjentów względem opieki medycznej znacząco się zmieniły od momentu wybuchu pandemii. Na pewno zauważyłeś, że Twoi pacjenci stali się bardzo ostrożni. Obawiają się wizyt w placówkach medycznych i ryzyka związanego z możliwością zarażenia się koronawirusem. Baczniej przyglądają się swoim objawom i racjonalnie oceniają konieczność osobistego spotkania w gabinecie lekarskim. Coraz częściej rezygnują z wizyt stacjonarnych, które postrzegają jako ryzykowne, na rzecz telekonsultacji, które mogą odbyć nie wychodząc z domu, w pełni bezpiecznie. Pacjenci oczekują więc od Ciebie zapewnienia dostępu do opieki specjalistów, ale na nieco innych zasadach. Są otwarci na dodatkowe możliwości.

Drugą rzeczą, na którą Twoi pacjenci liczą, jest zapewnienie przez placówkę o bezpieczeństwie podczas wizyt stacjonarnych. Wielu z nich, zanim zdecyduje się umówić na wizytę, upewnia się, czy placówka wdrożyła niezbędne środki ochrony. Czy udostępnia możliwość dezynfekcji dłoni przy wejściu dla każdego pacjenta, rękawice i maseczki ochronne? Czy przy recepcji mierzona jest temperatura, a na poczekalnię nałożone ograniczenia ilości osób w jednym czasie? To pytania, które przed wizytą w przychodni zadają Twoi pacjenci.

Dostosuj usługi medyczne dostępne w Twojej placówce do nowych realiów

Oznacza to, że powinieneś zrewidować listę usług medycznych, jakie oferujesz. To oczywiste, że poza epidemią Twoi pacjenci nadal cierpią na przewlekłe schorzenia lub przydarzają im się ostre stany, w których niezbędna jest szybka reakcja specjalisty.

Twoja placówka nie może zrezygnować ze świadczenia opieki medycznej – to pewne.  Jest to jednak zdecydowanie odpowiedni czas, aby zastanowić się nad udostępnieniem pacjentom nowych możliwości korzystania z niej. Mogą to być zwykłe teleporady na telefon. Jest też bardziej profesjonalna alternatywa – złożone telekonsultacje prowadzone na platformie telemedycznej. Daje ona znacznie więcej możliwości i zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi. To, co musisz zagwarantować Twoim pacjentom to dostępność usługi w Twojej placówce oraz specjalistów, którzy będą w ten sposób udzielali świadczeń pacjentom.

Stwórz personelowi bezpieczne warunki i zmotywuj do pracy

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zgrany zespół to Twój as w rękawie na trudne czasy. Nigdy nie jest za późno na stworzenie takiej grupy wspierających się wzajemnie ludzi. Możesz to zrobić i Ty w Twojej przychodni. Głośno jest w ostatnim czasie o tzw. Employer Brandingu. A czy zastanawiałeś się, jaką markę pracodawcy Ty budujesz w czasie kryzysu? Czy dajesz Twoim pracownikom możliwość zdalnej pracy? Czy dbasz o ich dobrostan fizyczny i emocjonalny w czasie, kiedy rzeczywistość wokół nich zdaje się być przygnębiająca? Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi: nie – czas to zmienić. Pokaż Twojemu zespołowi, że ich zdanie się dla Ciebie liczy. Zapytaj każdego z osobna, czego w tym trudnym czasie najbardziej potrzebuje i w miarę możliwości stwórz bezpieczne warunki w miejscu pracy. Co otrzymasz w zamian? Zmotywowany zespół, który Cię nie zawiedzie. To najlepsza inwestycja.

Zadbaj o bezpieczeństwo pacjentów w Twojej placówce i informuj o zmianach

Epidemia nadal zbiera żniwo, pacjenci obawiają się wizyty w przychodni. Jak więc sprawić, że znów zaczną umawiać się na wizyty do Twoich lekarzy? W dobie Internetu i mediów społecznościowych nie jest trudno poinformować zainteresowanych, jakie zasady bezpieczeństwa wdrożyłeś w Twojej placówce. To uspokoi Twoich pacjentów i upewni ich, że Twoja placówka dba o nich.

Bieżąca informacja o tym, co się dzieje w Twojej przychodni powinna mieć miejsce bez względu na epidemię. Wszyscy lubimy wiedzieć i doceniamy, gdy jesteśmy informowani. Informacja o wdrożeniu nowych metod dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów, zmianie grafiku pracy lekarza, nowej twarzy wśród personelu, czy wprowadzeniu usługi telekonsultacji w placówce, to okazja do podtrzymywania relacji z Twoim pacjentem, zainteresowania go i zachęta do korzystania z usług Twojej przychodni, zamiast konkurencyjnej. W jaki sposób informować i podtrzymywać kontakt z pacjentem? Kanałów komunikacji, z których możesz skorzystać jest wiele. Może to być informacja na stronie internetowej przychodni, mailing do pacjentów, posty w mediach społecznościowych, ale też bardziej tradycyjne formy komunikacji, jak plakaty, ulotki, czy bannery. Ważne zmiany warto komunikować, nagrywając krótki komunikat, który pacjent usłyszy, dzwoniąc na infolinię.

Zapewnij personelowi zdalny kontakt z pacjentami

To ukłon w stronę pacjentów, którzy obawiają się częstych wizyt w przychodni. Doceni to również Twój personel. Rozwiązania chmurowe wspomagające pracę placówek medycznych pozwalają dziś na zmniejszenie kolejek w poczekalni. To znacznie zwiększa w czasie epidemii komfort pracy całego personelu medycznego. Pracownicy rejestracji mogą zdalnie umawiać wizyty. Wsparcie odpowiedniego systemu w zarządzaniu terminarzem wizyt i utrzymaniu kontaktu z pacjentami niweluje powstawanie niekończących się kolejek przy rejestracji. A jak spowodować zmniejszenie tłumów pacjentów oczekujących pod gabinetem? Możesz to zrobić, oddając Twoim pacjentom i lekarzom do użytku zaawansowaną, gwarantującą ochronę prywatności podczas wizyty i doskonałą wymianę informacji platformę telemedyczną. Dzięki niej Twoi lekarze będą mogli konsultować zdalnie tych pacjentów, którzy nie wymagają badań fizykalnych.

Konsultacja wyników badań, przedłużenie zwolnienia lekarskiego, wystawienie skierowania na badania, czy wypisanie kolejnej recepty stałemu pacjentowi – takie wizyty z powodzeniem można realizować dzięki telemedycynie. Uzupełnienie tradycyjnych wizyt w gabinecie o telekonsultacje pozwala zredukować kolejki do lekarzy oraz zoptymalizować ich pracę. Pacjenci też na pewno docenią komfort, z którym wiąże się takie rozwiązanie.


Zamów demo


Umów prezentację


Zobacz cennik