eRecepta – wszystko, co powinniście o niej wiedzieć

E-recepta to jeden z elementów projektu ,,Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. To nowoczesne rozwiązanie, które usprawni pracę lekarzy i ułatwi życie pacjentom. Od 1 stycznia 2020 roku każda placówka medyczna będzie zobligowana do posiadania wdrożonego systemu umożliwiającego wystawianie e-recept. Nie oznacza to jednak, że Twoja przychodnia nie może mieć eRecepty już dziś.

Jak działa e-recepta?

Zasada działania e-recept jest bardzo prosta. Podczas wizyty lekarz wprowadza do systemu listę zalecanych leków, a pacjent otrzymuje je w aptece za okazaniem dowodu osobistego. Pacjent może poprosić lekarza o wydruk recepty, jeśli chce zachować ją w formie papierowej. Dodatkowym atutem jest możliwość stałego dostępu pacjenta do wszystkich recept. Niesie to za sobą wiele korzyści.

Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie e-recept?

Najważniejsze korzyści płynące z wprowadzenia eRecept w życie:

 • Farmaceuta nie będzie miał już problemów z rozszyfrowaniem nazw leków. 🙂
 • Niemożliwym będzie zgubienie recepty przez pacjenta.
 • Pacjent może wybrać aptekę, w której może wykupić dany lek. Załóżmy, że lekarz wypisał receptę na 5 leków. Pacjent może kupić leki w tej aptece, w której każdy z nich jest najtańszy – niekoniecznie musi być to jedna apteka.
 • Bardzo często pacjenci zapominają o sposobach dawkowania. Dzięki elektronicznemu dostępowi do recepty, pacjent będzie mógł sprawdzić dawkowanie leków.
 • W niedalekiej przyszłości medycyna rozwinie się tak bardzo, że nie tylko recepty zostaną eReceptami. Wizyty lekarskie również zostaną eWizytami. Dzięki temu będzie można wystawić eReceptę bez fizycznej wizyty (e)Pacjenta. 🙂

Więcej czasu, to więcej pieniędzy. Skorzystają na tym zarówno lekarze, farmaceuci, jak i pacjenci. Kilkanaście lat temu mało kto sądził, że pieniędzmi będzie można zarządzać aplikacją. Dziś jest to oczywiste. Podobnie będzie niebawem w medycynie.  W wielu przychodniach jest już to normą.

Co musi zrobić pacjent, aby móc korzystać z eRecept?

Aby pacjent mógł operować eReceptami, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, musi on udać się do przychodni lub gabinetu, który eReceptę może wystawić. Po drugie, musi on posiadać Profil Zaufany na stronie pz.gov.pl. Jeśli go nie macie, nie jest to żaden problem. Założenie go jest bardzo proste. Najpierw musicie się zarejestrować, a następnie udać do Urzędu Miasta, gdzie okazując swój dowód osobisty zostanie Wam taki profil założony.

W kolejnym kroku musicie już tylko założyć konto na www.pacjent.gov.pl. Od tej pory możesz cieszyć się eReceptami. Mniej papierologii, wygodniejszy dostęp do informacji o przepisanych Ci lekach. XXI wiek.

Co musi zrobić lekarz, aby móc wystawiać eRecepty?

Lekarz, zarówno ten prowadzący własną praktykę lekarską, jak i ten, który pracuje w gabinecie lub przychodni może wystawiać eRecepty pod jednym warunkiem. Musi posiadać oprogramowanie, które posiada taką opcję. Warto zrobić to szybciej i nie czekać na przysłowiowy ostatni gwizdek. Pacjenci są coraz bardziej świadomi i szukają gabinetów oraz przychodni, które nie są na bakier z nowymi technologiami. Warto już teraz spełniać te oczekiwania.

Korzyści dla lekarzy czy całej przychodni są oczywiste. Mniej papierologii, więcej czasu, więcej pacjentów i… więcej pieniędzy. Pamiętajcie również, że eRecepta, to tylko jedna z wielu funkcji, które nowoczesny gabinet lekarski powinien posiadać. O tym, co jeszcze powinno być standardem, napisaliśmy w artykule poświęconym nowoczesnej ePrzychodni i korzyściom płynącym z niej dla pacjentów.

e-Recepta. Sprawdzone rozwiązanie

12 września 2018 r. zakończone zostały działania pilotażowe. Początkowo prowadzono je w Siedlcach i Skierniewicach, następnie dołączyły do nich kolejne miejscowości. Programem objęto nieco ponad 50 aptek, a niemal 100 lekarzy miało za zadanie wystawiać e-recepty.
Z programu skorzystało aż 5000 pacjentów, którzy zrealizowali blisko… 24.000 e-recept.

Ciekawostki:

 • najstarszy pacjent, który skorzystał z e-Recepty miał 98 lat
 • najmłodszy 3 miesiące 🙂
 • 55% pacjentów biorących udział w pilotażu miało nie mniej niż 60 lat

Okazuje się więc, że nowoczesne technologie w medycynie to nic strasznego i osoby w kwiecie wieku, są w stanie podołać wyzwaniu.

e-Recepta w gabinetach medycznych i przychodniach

Najwięcej obaw mają niespodziewanie nie pacjenci, a lekarze. Ilość firm oferujących takie rozwiązania jest całkiem spora, dlatego warto wybrać taką, która:

 • oferuje e-Recepty, jako jeden z modułów całej elektronicznej dokumentacji medycznej
 • oferuje wysoką jakość oprogramowania, stosunkowo niską cenę
 • oferuje szkolenie z zakresu obsługi oprogramowania
 • dodatkowo warto wybrać taką firmę, która do tematu podejdzie indywidualnie. Nie każdy lekarz, czy nie każda przychodnia potrzebuje pewnych funkcjonalności

Najistotniejszą kwestią będzie z pewnością wybranie sprawdzonego rozwiązania. Jeśli szukasz właśnie takiego Partnera, napisz do nas na kontakt@aurero.com. Nasze oprogramowanie działa już w dziesiątkach gabinetów lekarskich.

Polecają nas:

NZOZ All-Med Centrum Medyczne

Angelius

Dermal Clinic

K2J2 Medical Center


Zamów demo


Umów prezentację


Zobacz cennik