Start Aurero 2.0. Poznaj najnowszą wersję naszego systemu

Bezpieczne, rzetelne i sprawne rozliczenia przychodni z NFZ

Bezpieczne, rzetelne i sprawne rozliczenia przychodni z NFZ

 

Rozliczenia przychodni z NFZ przyprawiają o zawrót głowy. Sterty dokumentów, setki raportów, godziny i dni przeznaczone na kontrolę prawidłowości. Wiele kanałów, a w efekcie brak odpowiedniej integracji danych i brak kontroli nad poprawnością i terminowością raportów i rozliczeń.  Jest tak wiele do przeoczenia, łatwo się w tym wszystkim pogubić. A każda pomyłka może przychodnię sporo kosztować.

 

      Z artykułu dowiesz się:

 •  jak w prosty sposób usprawnić współpracę z NFZ
 • jak zautomatyzować sprawdzanie statusu eWUŚ pacjentów w Twojej przychodni
 • jak sprawić, by procesy sprawozdawczości i rozliczania świadczeń były wykonywane rzetelnie i gwarantowały bezpieczeństwo finansów przychodni
 • jak automatyczna wysyłka raportów oraz generowanie i wysyłanie e-faktur do NFZ usprawnia pracę przychodni

 

Współpraca z NFZ – na co warto zwrócić uwagę?

 

Jest wiele aspektów współpracy z NFZ, o których każda przychodnia musi pamiętać, i które przysparzają wielu trudności personelowi. Wymagają poświęcenia czasu, szczególnej kontroli prawidłowości i stałego kontrolowania terminów. Należą do nich:

 • codzienne sprawdzanie statusu eWUŚ
 • wystawianie recept zgodnych z wymogami Funduszu
 • wysyłka kolejek oczekujących do NFZ
 • obsługa deklaracji pacjentów i sprawozdań
 • rozliczanie świadczeń AOS i stomatologii
 • planowanie cyklów zabiegowych dla rehabilitacji i ich raportowanie
 • wystawianie faktur i ich wysyłka do NFZ

Jednym z podstawowych problemów jest konieczność wykonywania tych wszystkich czynności w wielu miejscach. Częstą sytuacją w przychodniach jest korzystanie z wielu programów przy współpracy z NFZ, a w efekcie ogromna strata czasu związana z przeskakiwaniem z jednego programu/platformy online do innego.  Brak integracji danych jest w przypadku rozliczeń z NFZ uciążliwy – utrudnia pracę, zabierając czas i uniemożliwiając sprawną kontrolę. Innym problemem jest konieczność ciągłego trzymania ręki na pulsie, aby wszystkie formalności były dopełnione na czas.

Poznaj oprogramowanie dla przychodni Aurero – w pełni zintegrowane z NFZ

 

Sprawdzanie statusu eWUŚ – można je zautomatyzować?

 

Istotnym elementem codziennej pracy przychodni i podstawą do rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia jest sprawdzanie statusu eWUŚ pacjentów zapisanych na wizyty.

Wymaga sporej ilości klikania – w końcu status należy sprawdzić dla każdego pacjenta.  Korzystanie z usługi eWUŚ przez przychodnię jest możliwe po wydaniu przez wojewódzki oddział NFZ upoważnienia do korzystania z usługi. Po otrzymaniu upoważnienia podmiot medyczny otrzymuje możliwość weryfikowania uprawnień świadczeniobiorców przez portal eWUŚ: ewus.nfz.gov.pl. W samym portalu potrzeba wyszukać każdego pacjenta oddzielnie i wówczas sprawdzić jego uprawnienia. Wiele programów dla przychodni i gabinetów jest zintegrowanych z platformą eWUŚ. Niestety, nawet gdy przychodnia korzysta z oprogramowania z taką integracją, wciąż personel musi sprawdzać status eWUŚ ręcznie, poświęcając na to swój czas.

Odpowiednie oprogramowanie dla przychodni, zintegrowane z systemem eWUŚ zrobi to automatycznie. Sprawdzi status eWUŚ dla wszystkich pacjentów zapisanych na wizyty danego dnia. To niewątpliwie duża oszczędność czasu dla personelu przychodni.

 

Wystawiaj recepty tylko zgodnie z wymogami NFZ

 

Nieprawidłowo wystawiona recepta to problem, nie tylko dla lekarza, ale również dla przychodni. Często też dla pacjenta, który o niepoprawnie wystawionej recepcie dowiaduje się w aptece i zgłasza się do przychodni ponownie w celu wystawienia nowej.

Duże znaczenie ma nie tylko prawidłowy wzór recepty – ten problem zostanie wyeliminowany wraz z wdrożeniem e-recepty. Istotne jest również umieszczenie na recepcie wszystkich niezbędnych elementów, jak chociażby kod oddziału NFZ, data wystawienia, czy określenie poziomu odpłatności. Równie ważny jest sposób zapisu dawek i kontrola, czy zapisane opakowania leków na pewno znajdują się na liście leków refundowanych oraz sprawdzanie tańszych zamienników.

Kontrola pełnej poprawności wystawienia recepty wraz z poprawnością zapisu przepisanych pozycji oraz poszukiwanie tańszych refundowanych zamienników zabierają lekarzowi sporo czasu i wymagają dostępu do dodatkowych źródeł wiedzy.

Alternatywą jest zintegrowanie danych o pacjencie z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną i zawsze aktualną bazą leków w jednym programie, umożliwiającym wystawianie recept. Umożliwia to pełną kontrolę nad poprawnością recepty na etapie jej wystawiania przez lekarza, a następnie szybkie generowanie i wysyłkę prawidłowych raportów do NFZ.

 

Terminowa wysyłka kolejek oczekujących do NFZ nie musi być uciążliwa

 

Sprawozdawczość do NFZ wymaga dotrzymywania określonych terminów. Dopilnowanie ich jest niemałym wyzwaniem, zwłaszcza w dużej przychodni. Do tego dochodzi konieczność kontrolowania historii sprawozdań, aby wychwycić te odrzucone przez Fundusz i na czas podjąć odpowiednie działania związane z ich poprawą i ponowną wysyłką.

Idealną sytuacją jest zautomatyzowanie sprawozdawczości do NFZ. System odpowiedzialny za automatyzację pilnuje terminów wysyłki, powiadamia o odrzuconych raportach, umożliwia dostęp do całej historii wysłanych sprawozdań, a także zapewnia szybkie podsumowanie całej kolejki oczekujących wraz z podziałem na poradnie. Dzięki temu sprawozdawczość jest realizowana zawsze terminowo i w pełni kontrolowana.

Raportuj i rozliczaj świadczenia NFZ automatycznie. Testuj Aurero bezpłatnie przez 14 dni

 

Deklaracje POZ i sprawozdania procedur mogą wysyłać się bez udziału personelu

 

Przychodnie prowadzące POZ doskonale wiedzą, ile zamieszania w funkcjonowanie przychodni może wprowadzić nadzór nad deklaracjami pacjentów oraz ich wysyłka do NFZ. Podobnie rzecz ma się ze sprawozdaniami z wizyt pacjentów. Automatyczne generowanie i wysyłka raportów oraz importowanie raportów zwrotnych z systemu NFZ nie tylko pozwala zaoszczędzić cenny czas personelu. Pomaga również w dotrzymywaniu terminów i nie pozwala przeoczyć żadnego ważnego dokumentu. Prawidłowo wykonana sprawozdawczość jest też niezbędna do wykonania poprawnego rozliczenia z NFZ.

 

Rozliczenia świadczeń NFZ nie muszą być uciążliwe

 

Comiesięczne rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia są przede wszystkim czasochłonne. Aby wykonać je prawidłowo, personel jest zmuszony porzucić wiele ze swoich codziennych i ważnych obowiązków. Czas, który poświęca na co dzień obsłudze pacjentów, zostaje poświęcony formalnościom. AOS, POZ, stomatologia, rehabilitacja, leczenie szpitalne, programy profilaktyczne – świadczeń wymagających rozliczania jest wiele. Cały proces musi być przeprowadzony rzetelnie i z gwarancją bezpieczeństwa dla finansów przychodni. Dlatego właśnie system, który kompleksowo wspomaga rozliczenia z NFZ jest nieocenionym wsparciem dla personelu. Czuwa nad prawidłowym i terminowym przebiegiem rozliczania świadczeń. Począwszy od dokładnego raportowania do Funduszu, poprzez raporty zwrotne, aż po generowanie e-faktur i ich wysyłkę do NFZ.

 

Cykle zabiegowe rehabilitacji rozliczane automatycznie

 

Główną trudność w rozliczaniu świadczeń NFZ dla fizjoterapii stanowią cykle zabiegowe. Każda wizyta, która odbyła się w cyklu zabiegowym wymaga rozliczenia, a rozliczanie każdej wizyty z osobna może zabierać dużo czasu. Idealną sytuacją wydaje się być taka, w której system do zarządzania przychodnią nie tylko pomaga zaplanować fizjoterapeucie cykle zabiegowe, ale również wysyła automatycznie odpowiednie raporty do Funduszu. Dzięki temu żadna wizyta w cyklu nie zostanie pominięta przy rozliczaniu świadczeń.

 

Rozliczenia z NFZ – rzetelne, bezpieczne i sprawne , bo zautomatyzowane

 

Wzniesienie współpracy przychodni z NFZ na wyższy poziom jest możliwe. Sprawozdawczość i rozliczanie świadczeń nie muszą oznaczać długich godzin personelu przychodni spędzonych na kontroli raportów i rozliczeń. Rozwiązaniem jest zautomatyzowanie tego procesu za pomocą systemu, który rzetelnie wygeneruje odpowiednie raporty i e-faktury dla NFZ. Co więcej, dopilnuje terminów, a sprawdzone algorytmy zapewnią bezpieczeństwo gromadzonych i przesyłanych danych.

System dla przychodni Aurero zapewnia rzetelne rozliczenia z NFZ i wiele więcej. Poznaj Aurero!

Masz pytania?

Zostaw swój numer telefonu! Nasi eksperci skontaktują się w trybie 24/7